Przez wiele dziesięcioleci miłośnicy komiksów nie mieli w Polsce łatwo. Dostęp do zagranicznych historii obrazkowych był bardzo ograniczony. Powstawały jednak polskie komiksy, z których wiele ma dziś status kultowych.

Kultowe polskie komiksy

Chociaż zdarzało się, że komiks był w czasach komunistycznych wykorzystywany jako narzędzie propagandy, wiele ówczesnych tytułów ma wśród czytelników status pozycji kultowych. Tak jest chociażby z serią o kapitanie Żbiku, dzielnym milicjancie, który z zapałem ścigał przestępców, często będących również wrogami socjalizmu.
Komiks o przygodach kapitana Klossa (który powstał na podstawie sfilmowanej w formie serialu powieści „Stawka większa niż życie”) to również dzieło kultowe. Polak, który jest szpiegiem przebranym w niemiecki mundur od wielu dziesięcioleci budzi sympatię czytelników.
Nie brakuje też kultowych komiksów bez komunistycznej propagandy. Do takich serii należą niewątpliwie tomy o przygodach „Kajtka i Koka” oraz ich wczesnośredniowiecznych przodków „Kajka i Kokosza” autorstwa Janusza Christy. Bezkonkurencyjna jest również seria „Tytus, Romek i A’Tomek”, pisana i rysowana przez Henryka Jerzego Chmielewskiego.

Współczesny polski komiks

Choć współczesny polski komiks musi konkurować z superbohaterami Marvela, to jednak nie jest na straconej pozycji. Przede wszystkim w większości przypadków polscy twórcy opowiadają o czymś innym. Wyjątkiem jest seria „Orzeł Biały” o polskim superbohaterze.
Do najpopularniejszych współczesnych twórców polskiego komiksu należą: Anna Andruchowicz, Jerzy Ozga, Mateusz Skutnik, Wojciech Stefaniec, Paweł Garwol i Krzysztof Gawronkiewicz.