Dzieci z Bullerbyn – czyli Astrid Lindgren o codzienności małych Szwedów

To jeden z tytułów, który zna prawdopodobnie każdy. Dzieci z Bullerbyn, bo to o niej mowa, to szkolna lektura, która dla wielu dzieci jest bardzo przyjemną pozycją do przeczytania. Obyczajowa opowieść o losach szóstki przyjaciół zamieszkujących tę samą miejscowość to historia o przyjaźni, ale również rodzinnej sile.

Dlaczego warto przeczytać Dzieci z Bullerbyn?

Książka ta została napisana przez tę samą autorkę co uwielbiana przez dzieci „Pippi Pończoszanka”. Astrid Lindgren była twórczynią opowieści dla najmłodszych, a książka Dzieci z Bullerbyn (zobacz) to z pewnością jedno z jej popularniejszych dzieł.

W książce tej możemy poznać losy szóstki dzieci (Lisy, Ollego, Bossego, Anny, Britty i Lassego) w wieku między 7 a 9 lat, zamieszkujących tę samą wioskę (tytułowe Bullerbyn) i wspólnie spędzających czas. Czynnikiem zdecydowanie spajającym tę grupkę jest fakt, że w wioseczce po prostu… nie mieszka nikt inny. Bullerbyn to zaledwie trzy domy, w których mieszkają maluchy, ich rodzice oraz dziadziuś dwóch z dziewczynek.

Książka Dzieci z Bullerbyn – czy dla każdego?

Niektóre książki z pewnością nie będą dobrym wyborem dla ogólnego grona czytelników. Nie każdemu przypadnie do gustu horror czy romans, jednak trudno znaleźć osobę, która nie zapozna się z przyjemnością z wesołymi losami małych dzieci.

Książka traktuje o codzienności głównych bohaterów, a cała akcja odbywa się na przełomie lat 40-tych i 50-tych ubiegłego wieku. Nie sposób doszukiwać się w powieści nagłych zwrotów akcji czy trudnych zawirowań. Całość to raczej opis codzienności – czasem łatwiejszej, niekiedy trudniejszej – grupki dzieci ze szwedzkiej wioski.

Choć nie jest to kluczowy wątek, książka ta z pewnością przypadnie do gustu również miłośnikom zwierząt. Główni bohaterowie mają swoje ukochane pupile – koty, psy, a nawet… kury. Traktują je z miłością i szacunkiem, a to bardzo ważna nauka dla każdego małego dziecka, które przeczyta książkę. Co więcej – opowieść ta przypadnie do gustu nie tylko małym, ale również dużym czytelnikom, którzy chcą się zrelaksować przy dobrze napisanej, miłej książce.