Studiując kierunki takie jak kierunek lekarski, weterynaria, analityka medyczna czy elektroradiologia ważne jest, by zasięgać rzetelnych informacji. Na portalach o tematyce medycznej nigdy nie ma się pewności, kto pisał dany materiał i czy jest on rzeczywiście zgodny z prawdą. Właśnie dlatego kluczowym aspektem podczas zgłębiania nauk medycznych są wiarygodne źródła, jakimi są książki medyczne. Taka literatura specjalistyczna jest zapewnieniem dobrego źródła informacji.

Struktura książek medycznych

 Książki medyczne w zależności od opisywanych zagadnień bardzo różnią się od siebie. Inną strukturę posiada literatura o chirurgii ogólnej, inną o okulistyce a jeszcze inną książką na temat diagnostyki obrazowej. Istnieją publikacje, których używa się od wielu lat i zawierają bardzo wartościowe treści oraz ich sposób przekazania jest przystępny i zrozumiały dla czytelnika. Jednakże medycyna jest dziedziną, która stale się rozwija. 

Wiedza teoretyczna przekazywana w starszych książkach medycznych jest niezmienna, jednakże sposoby diagnozowania i leczenia wielu schorzeń mogą się różnić od tych, które są obecnie stosowane w hospitalizacji. Powstają nowoczesne metody leczenia, nowe medykamenty oraz przede wszystkim fachowy sprzęt medyczny, który kolosalnie zmienia procedury postępowania w danych przypadkach. Dlatego edukując się z zakresu nauk medycznych, należy czerpać wiedzę przede wszystkim z najnowszych publikacji z danej specjalizacji, ponieważ takie działanie zapewnia znajomość aktualnie stosowanych dróg postępowania w przypadku konkretnych chorób czy urazów.