Pomoc logopedy jest często niezbędna we wspomaganiu prawidłowego rozwoju dziecka. Nie jest jedynie terapeutą do wad wymowy. Zajmuje się również wspomaganiem komunikacji dziecka z otoczeniem, co wspiera rozwój intelektualny i społeczny. Praca w tym zawodzie wymaga bardzo wielu działań, dlatego pomocne może okazać się stosowanie różnego rodzaju pomocy. Jedną z proponowanych udogodnień w prowadzeniu zajęć logopedycznych jest ,,dziennik logopedy”. 

Dziennik logopedy – do czego właściwie służy? 

Logopeda może pracować w bardzo wielu miejscach, przede wszystkim w:

  • poradniach specjalistycznych
  • szpitalnych oddziałach
  • szkołach, przedszkolach i innych placówkach edukacyjnych
  • prywatnych gabinetach

Specjaliści często łączą pracę w wielu miejscach na raz, przez co ciężko usystematyzować im swoją pracę. Z pomocą przychodzą najróżniejsze udogodnienia, które pomagają zorganizować przebieg kariery zawodowej. 

Standardowe spotkanie u logopedy trwa około 30-40 minut i obejmuje ogromny zakres działań. Najpierw specjalista sprawdza dotychczasowe postępy swojego pacjenta i zadane ćwiczenia, następnie wprowadza nowy materiał i zapisuje kolejny zestaw zadań do przepracowania w domu. Jeżeli pacjentem jest dziecko, we wszystkim mają udział jego rodzice. Logopeda często przeprowadza także ćwiczenia relaksacyjne. Ostatnią procedurą jest zapisanie dotychczasowych postępów. Zapamiętanie stopnia zaawansowania terapii każdego pacjenta to nie lada wyzwanie, dlatego dziennik logopedy jest niezastąpioną pomocą

Dziennik logopedy (dostępny na https://www.eduksiegarnia.pl/dziennik-zajec-specjalistycznych-logopedycznych-terapii-pedagogicznej-i-innych) to nic innego jak książka, w której specjalista może zapisywać plan i postępy w terapii logopedycznej swoich pacjentów. Można w nim odnotować tygodniowy plan zajęć, plan pracy z konkretnym klientem, dokumentować przebieg poszczególnych wizyt, rejestrować uwagi rodziców i zapisywać badania przesiewowe czy wyniki diagnoz pedagogicznych. Logopeda może także odnotowywać w dzienniku logopedycznym udziały w kursach i szkoleniach oraz sporządzać notatki ze swoich osobistych bieżących spostrzeżeń.

Formy dziennika logopedy

Na rynku mamy do czynienia z najróżniejszymi publikacjami dzienników logopedycznych. Istnieją wersje papierowe, ale można również zakupić dziennik w formie internetowej na urządzenia typu: laptop, tablet czy nawet smartfon. Każdy specjalista znajdzie formę najbardziej odpowiednią dla siebie. 

Książka składa się z tabel do wypełniania, które porządkują poszczególne zagadnienia. Gwarantuje to uporządkowany system pracy i obiektywne dysponowanie swoim czasem oraz obowiązkami.

W wielu dziennikach można przeczytać specjalistyczne artykuły, badania czy wskazówki przydatne w pracy logopedy. W niektórych istnieją krótkie notatki jak korzystnie dysponować czasem. Dziennik logopedy sprawia, że praca wykonywana jest profesjonalnie i na najwyższym możliwym poziomie. 

Cena produktu 

Wszystko zależy od tego jak obszerny jest dziennik, ile informacji zawiera i jak opracowana jest jego szata graficzna. Ceny dzienników wahają się od 12 do 40 zł. Produkt jest niezwykle pomocny w pracy logopedy, a jego atrakcyjność zwiększa korzystna cena. 

Z powyższych informacji wynika, że dziennik logopedyczny jest niezwykłym ułatwieniem w codziennej pracy logopedy. Wspomaga organizację i sprawia, że specjalista wie, na jakim etapie terapii jest z konkretnym pacjentem. Dzięki pracy z dziennikiem, każdy klient czuje się maksymalnie zadbany. Praca bez dziennika jest możliwa, ale niezwykle trudne jest poradzenie sobie z tak dużym zakresem działań i pracą w wielu miejscach. Korzystanie z książki niewątpliwie podwyższa jakość i profesjonalizm pracy logopedy.