Niektórzy z nas doskonale wiedzą o tym, że gry logopedyczne nie są jedynie tworzone dzięki konsultacjom z logopedami, bo tylko pewna część z nich rozumie ten psychologiczny aspekt grania. Mowa tu o tym, że wielu logopedów zaprojektowałoby taką dość nudną grę i zmuszało dzieci do częstego grania w tę grę. Tak działoby się ze względu na to, że typowy logopeda rozumie raczej tę psychologiczną koncepcję nudy, ale nie potrafi jej przeciwdziałać w praktycznym znaczeniu tych słów. Dlatego do zaprojektowania atrakcyjnej gry logopedycznej potrzeba psychologa, a nawet całego zespołu młodych i pomysłowych psychologów. Przydają się też animatorzy, oraz eksperci komputerowi, dla których to stworzenie atrakcyjnej gry nie jest sprawą trudną i jeśli chodzi o grę na komputer, to już po kilku miesiącach taki zespół osiągnie jakiś dość istotny przełom.

Dlaczego potrzeba młodego psychologa?

Młody psycholog, który ma styczność z grami logopedycznymi doskonale wie o tym dlaczego pewna część z nich jest bardzo nudną i nawet chce się dostać do zespołu tworzącego tę nową grę logopedyczną. Dostanie się do takiego zespołu może być nawet taką próbą realizacji jego osobistych marzeń i ambicji. Wiele znaczy też i to, że pomysłowość takiego młodego specjalisty będzie niezwykle pomocną, bo ktoś taki pracuje z młodymi dziećmi i wie doskonale co dzieciom sprawia frajdę, a co jest dla nich nudne. Jeśli zaś potrafi własną wiedzę wykorzystać w stopniu praktycznym, to jest ważnym nabytkiem dla zespołu tworzącego tę bardzo ciekawą grę logopedyczną, która może być hitem sprzedaży przez kolejnych kilka lat. Taka gra może być tą dość atrakcyjną także ze względu na to, że jest w niej wiele poziomów zaawansowania, a przejście na kolejny z nich jest powiązane z jakąś symboliczna nagrodą. Na dokładkę taka gra jest też pewnego rodzaju rywalizacją rodzinną. Mowa tu o tym, że młode dziecko rywalizuje ze starszym bratem i rodzicami, a to właśnie daje frajdę i dlatego też dane dziecko może powracać do takiej gry i to zwłaszcza wtedy gdy regularnie odnosi w takowej sukcesy.

https://www.eduksiegarnia.pl/gry-i-pomoce-logopedyczne

Zabawa.

Psychologowie potrafiący modyfikować gry logopedyczne tak by realizować nowe i atrakcyjne koncepcje, to dla firm wytwarzających tego typu gry skarb. Mowa tu o tym, że takie produkty trzeba rzecz jasna co jakiś czas unowocześniać i wypuszczać na rynek kolejną generację danej gry wzbogaconą o nową ciekawą opcję lub dwie. Taka gra z ćwiczenia staje się zabawą i to nie tylko dla czterolatka, ale też dla jego brata, który ma już te dziesięć lat i dla rodziców. Osiągnięcie czegoś takiego, to rzecz jasna przeanalizowanie wielu ciekawych koncepcji przez zespół psychologów. Zespół takowy raczej nie powinien składać się z psychologów akademickich, tylko z takich na stałe pracujących z dziećmi, bo tacy psychologowie lepiej rozumieją dzieci i w sposób nie przerwany analizują ich zachowania. Ze względu na te kluczowe aspekty doskonale wiedzą co im się podoba i potrafią przenieść koncepcję zabawy do gry logopedycznej.

Inne istotne sprawy.

Psycholog biorący udział w tworzeniu gry logopedycznej musi być i osobą pomysłową i co dzień pracującą z dziećmi. Musi też je często badać w sposób eksperymentalny, czyli przeprowadzać na nich te przyjazne eksperymenty dotyczące świata gier rozwijającego inteligencję. Tacy psychologowie, których główną zaletą jest to, że nie tracą kontaktu z czterolatkami są najlepszą opcją dla zespołu tworzącego grę logopedyczną, bo w konfrontacji z logopedami mogą szybko ustalić to jak powinna wyglądać gra logopedyczna powiązana z ciekawą zabawą dla większej liczby dzieci.