Dziecko, które wychodzi z wieku niemowlęcego, musi krok po kroku uczyć się nowych czynności – samoobsługowych oraz czytania i pisania. Pisanie nie przychodzi od razu – ręka dziecka jest bardzo rozchwiana, napięcie mięśniowe jest słabe, a uchwyt ołówka w dłoni niestabilny. W przypadku pisania – tylko intensywne ćwiczenie na szlaczkach może sprawić, że dziecko przystosowuje się szybko do powielania literek!

Pierwsze proste szlaczki

Szlaczki dla dzieci zaczynających przygodę z pisaniem powinny być inne od szlaczków dla przedszkolaka, który już całkiem sprawnie radzi sobie z samodzielnym tworzeniem pożądanych kształtów. Pierwsza książka ze szlaczkami powinna zawierać proste wzory – fale, zygzaki, linie przerywane itp. Początkowo powinny one być tylko do „poprawienia” ołówkiem przez dziecko. Chodzi w nich głównie o wyćwiczenie umiejętności kierunku pisania – od lewej do prawej i wytrenowanie odpowiedniej siły nacisku ołówka.

Szlaczki dla dziecka starszego

Starsze dzieci mogą bardziej intensywnie wdrażać się do nauki pisania przez bardziej zaawansowane szlaczki. Te trzeba już samodzielnie dokończyć rysując idealnie odwzorowane kształty. Książka ze szlaczkami dla dziecka starszego będzie też ćwiczyła naukę samodzielnego rysowania figur.