Mogłoby się wydawać, że nie ma sensu czytać książki po angielsku, jeśli niewiele się z tego rozumie. Nie od razu jednak Rzym zbudowano, trzeba wobec tego zacząć od podstaw i małymi krokami zbliżać się do osiągnięcia nadrzędnego celu. Wiele osób zdziwi się, jak wiele korzyści płynie z obcowania z anglojęzycznymi tekstami.

Jak czytać książki po angielsku i po co to robić?

Czytanie książek po angielsku (np. z tantis) jest świetnym sposobem na poszerzanie i utrwalanie słownictwa. Pozwala to także na poznanie prawidłowych i zróżnicowanych konstrukcji gramatycznych. Z czasem zniknie też nawyk tłumaczenia wszystkiego słowo w słowo na język polski. Czytanie po angielsku sprawia, że zaczyna się rozumieć coraz więcej i to całościowo. W książkach znajduje się wiele praktycznych zwrotów, wyrażeń i idiomów. Będąc zanurzonym w lekturze, przyswajanie wiedzy staje się bardzo efektywne i sprawia wręcz przyjemność. Nie będzie potem problemu z zastosowaniem jej w praktyce, czyli we własnych wypowiedziach. Niepozorne czytanie książek w języku obcym to skuteczny sposób na utrwalenie właściwej składni językowej i pisowni wyrazów. Przełoży się to wobec tego na poprawienie umiejętności pisania po angielsku.

Jak widać, korzyści jest naprawdę wiele. Na początek warto sięgać po opowiadania i powieści z prostym tekstem, przeznaczonym dla osób uczących się angielskiego. Readery mogą mieć wieloraką tematykę i poziom zaawansowania. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie ulubionych gatunków powieści. Podczas czytania nie powinno się co chwilę sprawdzać nieznanego słowa w słowniku, co działa rozpraszająco. Zdecydowanie lepiej sprawdza się próba wywnioskowania jego znaczenia z kontekstu. Świetną metodą jest czytanie po angielsku książki, którą już się zna w wersji polskiej. Czytać można nie tylko książki, ale też anglojęzyczne strony o tematyce związanej ze swoimi zainteresowaniami. Dostępne są miliony artykułów po angielsku, opinii, recenzji. Nawet w mediach społecznościowych nie brakuje okazji do przeczytania po angielsku opisów zdjęć i przeróżnych tekstów. Trzeba tylko się przemóc i być systematycznym, a efekty pojawiają się i pozytywnie zaskoczą.