Każdy emigrant od czasu do czasu czuje rezygnację i chęć powrotu do kraju. Jednakże, sytuacja życiowa nieraz nie pozwala na powrót do ojczyzny. W takiej sytuacji trzeba zrobić wszystko, aby odzyskać motywację do dalszej pracy.

Nawiązanie kontaktu z Polakami

Wydaje się, że każdy emigrant powinien nawiązać w Wielkiej Brytanii kontakt z Polakami. Brytyjczycy to mili ludzie, jednak większość emigrantów to właśnie z innymi Polakami najbliżej się zaprzyjaźnia. Wynika to prawdopodobnie między innymi z tego, że mówią oni w tym samym języku.

Polska sztuka i kultura

Wydaje się, że w utrzymywaniu dobrego samopoczucia w dużym stopniu pomaga również częsty kontakt z polską sztuką i kulturą. Wydaje się więc, że jeśli tylko istnieje taka okazja warto wybrać się do teatru, w którym wystawiana jest sztuka po polsku. Okazuje się, że w Wielkiej Brytanii, zwłaszcza w miejscach zamieszkanych przez dużą liczbę emigrantów z Polski, takie wydarzenia mają miejsce dosyć często.

Ponadto, dobrym pomysłem jest przeczytanie przynajmniej od czasu do czasu jakieś książki po polsku. Mogą to być dowolne książki w języku polskim, jednak w chwilach zwątpienie najlepsze będą prawdopodobnie książki motywacyjne. Można w nich znaleźć wiele porad odnośnie tego jak poradzić sobie w sytuacjach, w których nie widzi się przed sobą perspektyw. Osoby które skorzystały z książek motywacyjnych często potwierdzają, że odmieniły one ich życie.