Chyba każdy student kierunku lekarskiego zna następujące powiedzenie: „jeśli zdasz anatomię, wiesz, że zostaniesz lekarzem, gdy zdasz farmakologię – wiesz kiedy”. Jest w tym trochę prawdy, gdyż anatomia to najbardziej wymagających przedmiot na pierwszym roku większości kierunków medycznych. Z pewnością wymaga systematycznej pracy i wielu godzin poświęconych na przeglądaniu atlasów anatomicznych i czytaniu opasłych podręczników. Na rynku dostępnych jest wiele pomocy naukowych, które mają ułatwić studentom przyswajanie tej trudnej dziedziny wiedzy. Czym jednak kierować się przy ich wyborze?

Anatomia człowieka podręczniki – jakie mianownictwo?

Na polskich uczelniach anatomię zgłębia się zwykle w dwóch obowiązkowych językach – nazwy struktur trzeba znać (poza mianownictwem polskim) po łacinie lub w języku angielskim. Bardzo ważne jest, by zorientować się przed zakupieniem książek, także w internetowej księgarni PZWL, jaki język obowiązuje na uniwersytecie, w którym rozpoczynamy studia.

Takie informacje na pewno będą umieszczone na stronie internetowej uczelni, w sylabusach lub w specjalnie stworzonej zakładce anatomia człowieka podręczniki. W ten sposób można się też dowiedzieć, jaki jest podręcznik wiodący – zwykle jest to pierwsza pozycja na liście.

Anatomia człowieka podręczniki – atlasy anatomiczne

Istnieją dwa zasadnicze rodzaje atlasów – rysunkowy i fotograficzny. Struktury ukazane w atlasie rysunkowym są bardziej czytelne – tętnice są zwykle zaznaczone na czerwono, żyły na niebiesko, a nerwy na żółto. W atlasie fotograficznym umieszczone są zdjęcia preparatów anatomicznych i są one bardzo dobrym źródłem wiedzy przed tak zwanymi „szpilkami”.

Jest to forma egzaminu polegająca na tym, że asystent wbija szpilkę w określoną strukturę na preparacie, a student musi ją rozpoznać. Atlasy rysunkowe są natomiast podstawowym źródłem wiedzy i z pewnością każdy weteran kierunków medycznych spędził godziny na ich przeglądaniu. Wybierając atlas z pewnością trzeba zwrócić uwagę, czy jest on czytelny – rysunki powinny być duże, a struktury podpisane w mianownictwie, jakie nas obowiązuje. Ważne jest też, by dana struktura została przedstawiona z różnych perspektyw i można było zobaczyć jak wygląda pod różnymi kątami.