Okres dzieciństwa jest czasem intensywnej nauki. Mali ludzie codziennie muszą przyswoić ogromną ilość wiedzy na temat otaczającego ich świata. Dlatego potrzebują pomocy w jej usystematyzowaniu, wypracowaniu logicznych mechanizmów, które pomogą im w „gimnastykowaniu” umysłu, co potem przełoży się na jeszcze większe możliwości poznawcze. Będzie to możliwe dzięki korzystaniu z takich urozmaiceń jak np. programy edukacyjne dla dzieci.

Komputer – świetne narzędzie do nauki

Programy edukacyjne dla dzieci można kupić w formie gier komputerowych czy na konsolę już od wielu lat. Nie cieszą się jednak wielką popularnością. Komputer jest postrzegany raczej jako urządzenie służące do rozrywki – grania, oglądania filmów czy przeglądania internetu. To złe podejście. Nauka z odpowiednią aplikacją edukacyjną może bardzo szybko przynieść nadspodziewane efekty. Połączenie technologii ze zdobyczami nowoczesnej dydaktyki naprawdę działa!

Jak zainteresować dziecko nauką?

Dlaczego programy edukacyjne dla dzieci są tak skuteczne? Przede wszystkim, absorbują dziecko bogactwem bodźców, jakie może odczuć podczas korzystania z programu. Kolorowa grafika w połączeniu z ciekawymi zadaniami i odpowiednią muzyką szybko przeniosą młodego człowieka do innego świata. Co więcej, gra komputerowa może stawiać przed graczem zupełnie inne i bardziej kreatywne wyzwania niż te, z którymi możemy się spotkać korzystając z innych źródeł wiedzy. Użytkownik programu może podróżować przez kontynenty, oceny, kosmos lub fantastyczne światy, gdzie będzie mu przekazywana praktyczna wiedza z różnych dziedzin nauki. Zainteresowane dziecko przyswoi informacje o wiele szybciej niż podczas nauki w standardowych warunkach.

Dostęp do każdej dziedziny nauki

Programy edukacyjne dla dzieci są dostosowane do potrzeb różnych grup wiekowych. Obejmują również wiele działów nauki. Najpopularniejsze z nich to:

  • matematyka
  • geografia
  • historia
  • nauki o przyrodzie
  • muzyka.

Wiele pozycji kładzie także nacisk na rozwój analitycznego i kreatywnego myślenia, poprzez stawianie graczowi wyzwań, takich jak np. rozwiązywanie łamigłówek, liczenie na czas, zadania szybkiej odpowiedzi, czy aktywności sprawdzające refleks.

Nie samym komputerem żyje człowiek

Oczywiście, nauki nie wolno sprowadzać do siedzenia przez monitorem. Dziecko musi poznawać świat, stykać się z nim, zobaczyć wiele rzeczy na własne oczy. Programy edukacyjne dla dzieci są dobre jako dopełnienie, ale nie wolno czynić z nich głównego źródła zdobywania wiedzy. Pamiętajmy zatem, by dzieci dostawały bodźce ze strony rzeczywistego świata, które zachęciłyby je do wyjścia z domu i podziwiania oraz analizowania otaczającej je rzeczywistości. Natomiast, jeśli młody człowiek wykazuje pewne trudności w przyswajaniu wiedzy, korzystanie z interesujących programów komputerowych rzeczywiście może rozbudzić w nim na nowo chęć do poznawania świata.

Zaufajmy zdobyczom technologii

Przedstawione powyżej argumenty dowodzą, że programy edukacyjne dla dzieci są świetnym środkiem wspomagającym naukę. W sklepach znajdziemy produkcje zahaczające o niemal wszystkie dziedziny nauki. Zawierają one treści odpowiadające zarówno przedszkolakom, jak i uczniom szkół podstawowych czy licealnych. Warto skorzystać z tego wszechstronnego medium, które może dać młodym ludziom więcej, aniżeli niektóre lekcje w szkole czy słabo napisane podręczniki. Pozwalają również na ćwiczenie refleksu, kreatywności i niektórych czynności motorycznych. Z drugiej strony pamiętajmy, że komputer może jedynie pomagać w zdobywaniu wiedzy, a nie być jej jedynym źródłem!

Programy edukacyjne dla dzieci są dostępne do kupienia pod tym linkiem