Pisarstwo nie jest łatwym zawodem. Obok umiejętności prowadzenia narracji, naturalnego wprowadzania postaci i opowiadania w sposób niebanalny, dobry literat zobowiązany jest do posiadania wielu rozmaitych umiejętności, które przełożą się na pozytywny odbiór jego książek. Sprawdźmy, jak powinny wyglądać dobre książki dla młodzieży.

Wczuć się w problemy młodzieży

Zazwyczaj autorami książek dla młodzieży są dorośli pisarze, którzy problemy okresu dojrzewania mają dawno już za sobą. Dobre dla młodzieży książki muszą być autentyczne, bo tylko w ten sposób nawiążą nić porozumienia z czytelnikiem i zbudują zaufanie do autora. Pisarz musi dobrze wczuć się w problemy, jakie spotykają nastolatków i naturalnie przedstawić ich przebieg.

Myśleć jak młodzież

Z książki dla młodzieży musi pobrzmiewać pewne zrozumienie postępowania młodych bohaterów. Czytelnik musi czuć autentyczność sytuacji, powinien widzieć, że czyta o sobie, a bohaterowie myślą podobnie jak on.

Bazuj na nadrzędnych wartościach

Udane dla młodzieży książki bazują na nadrzędnych wartościach, jakie w danym wieku budują hierarchię wartości. Wśród nich najpopularniejszą jest oczywiście miłość, a nie powinno się na tym poprzestawać, by nie wpaść w banał. Młodzież wyjątkowo chętnie sięga po książki, w których zobrazowana jest wielka przyjaźń.