Niewiele osób, szczególnie tych młodszych wie, że wydawnictwo WSiP (Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne) istnieje już od 1974 roku, a jego początki sięgają nawet roku 1945. Tym samym można je chyba uznać za najstarsze wydawnictwo edukacyjne w powojennej Polsce.

„Ala ma kota”

Na podręcznikach WSiP wychowały się więc już całe pokolenia i chociaż zdecydowanej większości z nich nikt już nie pamięta, to słynny elementarz autorstwa Mariana Falskiego jest drukowany do dzisiaj i wciąż służy dzieciom do stawiania pierwszych w nauce czytania. Chociaż jego pierwsza wersja z niezapomnianymi ilustracjami Janusza Grabiańskiego została wprowadzona do szkół w 1971 roku, każdy doskonale zna czytanki „Ala ma kota” czy „To jest klasa”.

Zmiany, zmiany, zmiany

Obecnie podręczniki szkolne WSiP (np. takie www.legolas.pl/s/wyniki/wydawca/127/WSiP) uczą już kolejne pokolenie. Pomimo sporej konkurencji na rynku wydawnictwo radzi sobie bardzo dobrze, chociaż w ostatnim czasie na rynku wydawniczym zaszło sporo istotnych zmian. Najpoważniejszą z nich była wydana kilka lat temu przez Ministerstwo Edukacji Narodowej decyzja o powrocie do systemu podręczników wypożyczanych uczniom na okres całego roku szkolnego (tzw. podręczniki dotacyjne, czyli kupowane przez szkoły).