Zabawki o charakterze edukacyjnym, jak sama nazwa wskazuje, oprócz walorów zapewniających rozrywkę, mają także zagwarantować dziecko prawidłowy rozwój, wartości poznawcze czy rozwijanie wyobraźni. Wbrew pozorom, takie zabawki można stosować już od pierwszych miesięcy życia – trzeba jedynie dostosowywać akcesoria do wieku dziecka.

Kiedy wprowadzać zabawki o walorach edukacyjnych?

Zabawki edukacyjne są dostępne już dla niemowląt. Są one bardzo proste i wykonane z przyjaznych materiałów, jednak już w pierwszych trzech miesiącach życia mogą pobudzać układ nerwowy maluszka do intensywnej pracy i coraz aktywniejszego poznawania otoczenia. Zabawki dla najmłodszych to szumiące misie, przytulanki pobudzające wiele zmysłów czy proste grzechotki z dzwoneczkami – ważne, by miały jaskrawe barwy i duże wzory, co wystarczy aby zainteresować malucha. Oczywiście w kolejnych miesiącach życia wprowadza się następne zabawki tego typu, które muszą być ściśle dobrane do wieku noworodka.

Zabawki, które uczą

Wielu rodziców zastanawia się, co właściwie dają edukacyjne zabawki. Z pewnością pobudzają wyobraźnię, pozwalają na poznawanie otaczającego świata i są bardziej wymagającą formą zabawiania maluszka, niż bajka puszczona w telewizji. Starsze dzieci zabawki edukacyjne pobudzają do samodzielnego myślenia i logicznego rozwiązywania problemów. Dzieci otoczone zabawkami tego typu łatwiej przyswajają wiedzę, nie mają problemów z zapamiętywaniem i kreatywnym myśleniem.