Udało Ci się odciągnąć Twoją pociechę od komputera? Szukasz ciekawego pomysłu na spędzenie wolnego popołudnia w gronie rodziny lub przyjaciół? Jeżeli jak dotąd nie pasjonowały Cię raczej gry karciane, to prawdopodobnie lada moment się to zmieni, ponieważ ta gra bijąca rekordy popularności w Stanach Zjednoczonych naprawdę wciąga!

Dziś kilka słów o tym jak grać w UNO – dostarczającej rozrywki oraz satysfakcji zabawie, która bynajmniej nie jest dedykowana tylko dla dorosłych, a fakt, że jest to obecnie jedna z najbardziej popularnych gier karcianych na świecie mówi sama za siebie – warto ją poznać. 

Trening spostrzegawczości i skupienia — dlaczego warto grać w UNO? 

Nieustająca popularność tej gry karcianej nie jest kwestią przypadku czy też dobrej i zachęcającej reklamy. Stworzone pod koniec lat 60. XX wieku UNO będące dziełem Merla Robbinsa jest bowiem zabawą, do której może przyłączyć się każdy niezależnie od wieku (oczywiście mając na względzie fakt, że liczba graczy nie powinna w tym przypadku przekraczać 10 osób). Prosta gra karciana o dynamicznym tempie i nieprzewidywalnym biegu wydarzeń ćwiczy nie tylko spostrzegawczość i koncentrację, ale także logiczne myślenie, a to bardzo dobra wiadomość zarówno dla najmłodszych, jak i bardziej zaawansowanych wiekowo zawodników, u których na przestrzeni lat pogorszyła się, chociażby zdolność do skupienia uwagi. Poręczna talia kart, kolorowe grafiki oraz zasady nie wymagające korzystania z dodatkowych akcesoriów sprawiają, że w UNO można grać dosłownie wszędzie i o dowolnej porze. 

Jak grać w UNO? – najważniejsze zasady 

Już na wstępie mamy bardzo dobrą wiadomość dla tych, którzy „nie mają szczęścia w kartach” – gra w UNO opiera się na prostych i nieutrudniających życia zasadach, z którymi poradzi sobie każdy. Cała rozgrywka rozpoczyna się od tasowania talii ze 108 kartami zwykłymi oraz funkcyjnymi, gdzie te pierwsze oznaczone są kolorami oraz cyframi od 0 do 9, a te drugie informują o nałożonej na gracza konieczności wykonania określonego zadania (np. doboru 2 dodatkowych kart).

Każdy zawodnik dostaje po 7 kart, których nie wolno pokazywać pozostałym, a grę zaczyna osoba siedząca po lewej stronie gracza rozdającego karty. To właśnie ona powinna dopasować swoje karty do leżącej na środku karty odkrytej (co może zrobić dopasowując symbol, kolor lub też numer). Jeżeli takowej nie posiada, wówczas gracz musi dobrać kolejną kartę z puli dodatkowych i jeżeli ta również na pasuje, wówczas kolejka przechodzi na następnego zawodnika. Zwycięzcą gry jest ten, kto jako pierwszy pozbędzie się wszystkich swoich kart, jednak także tutaj wskazane jest zachowanie uważności, ponieważ wykładając przedostatnią kartę powinno się wykrzyknąć słowo „UNO” – jeżeli tego nie zrobi, a pozostali zawodnicy to zauważą, to nie ominie go okazja do dobierania kolejnych kart z puli i tym samym pożegnanie się ze zwycięstwem.

Uno Flip! – nowa odsłona klasyki 

Alternatywą dla klasycznej gry UNO jest UNO Flip!, a więc udoskonalona wersja kultowej gry, która różni się od pierwowzoru nie tylko wyglądem, ale też dodatkowymi elementami zapewniającymi jeszcze większą ilość frajdy podczas rozgrywek. W UNO Flip karty są nie tylko dwustronne, ale też występuje specjalna karta „Odwróć”, która potrafi zmienić reguły gry w najmniej spodziewanym momencie. Ponadto, zawodnicy chcący spróbować swoich sił w wersji Flip muszą także zmierzyć się z bardziej surowymi kartami, które w zależności od koloru (jasnego lub ciemnego) decydują o tym, czy dana rozgrywka będzie bardziej sprzyjająca zawodnikom, czy też wystawi ich na prawdziwą próbę. Zarówno UNO, jak i UNO Flip warto zasługują na uwagę, nie tylko wśród amatorów karcianych rozrywek.