Wybór odpowiedniego prezentu dla dziecka może być wyzwaniem. Warto postawić na podarunek, który sprawi maluchowi dużo radości, a zarazem będzie wspierał jego rozwój. Puzzle edukacyjne to upominek, który spełnia oba te warunki.

Puzzle edukacyjne dla dzieci po 1 roku życia

Puzzle to zabawka, którą możemy kupić już dla najmłodszych pociech. Proste układanki będą odpowiednie już dla 12 miesięcznych maluchów. Szukając idealnej układanki warto zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

  • wielkość poszczególnych części  – powinny być duże, łatwe do chwytania przez dziecko,
  • ilość elementów – im mniej, tym lepiej, 2 lub 3 elementy wystarczą,
  • materiał wykonania puzzli – powinien być trwały, bezpieczny i nietoksyczny. 

Dobrym pomysłem będzie wybór układanki ze znanym i lubianym bohaterem. Przykładem takiej zabawki są puzzle edukacyjne z Puciem. W pudełku znajdziemy siedem prostych układanek z 3 elementami. Poszczególne części przedstawiają bohaterów z książek o Puciu. Puzzle rozwijają percepcję wzrokową, pozwalają ćwiczyć chwytanie i uczą nowych słów.

Ciekawą propozycją są puzzle, dzięki którym dzieci poznają pierwsze emocje. Opakowanie zawiera duże i trwałe elementy z bezpiecznych materiałów. Zabawa polega na dopasowaniu właściwej emocji do określonej scenki, dzięki czemu maluchy uczą się lepiej rozumieć i wyrażać własne uczucia. Układanka pozwala najmłodszym na rozbudzanie ciekawości i poznawanie otaczającego ich świata.

Układanki z kategorii 3+

Trzyletnie dzieci wiele już potrafią. Komunikują się, zwiększają zasób słownictwa, są coraz bardziej samodzielne. W tym wieku dzieci świetnie przyswajają wiedzę, a najszybciej dzieje się to przez zabawę. Warto postawić na wartościowe zabawki i ograniczyć dziecku używanie elektroniki. Puzzle edukacyjne dla trzylatków mają same plusy. Oto najważniejsze z nich:

  • wspierają naturalny rozwój,
  • pomagają w trenowaniu dużej i małej motoryki,
  • ułatwiają zapamiętywanie,
  • poszerzają wyobraźnię,
  • uczą nowych słów, liter, cyfr, przyrody

Świetnym wyborem będą puzzle ze zwierzętami. Dzieci mają za zadanie dopasować poszczególne elementy do otworów na planszy. Uczą się przy tym poprawnych nazw zwierząt i poznają interesujące informacje na ich temat. Ciekawostki umieszczone są również w języku angielskim, dzięki czemu maluchy uczą się nowych słówek w tym języku.

Zabawką godną uwagi są puzzle z domkami i kryjówkami zwierząt. W zestawie znajduje się 24 elementy, z których najmłodsi mogą stworzyć 12 par. Duże i trwałe elementy z piękną grafiką gwarantują świetną zabawę, podczas której trzylatki poszerzają swoją wiedzę o zwierzętach. Innym wariantem tej zabawki jest układanka z przysmakami zwierząt.

Puzzle, które wspierają naukę liczenia zawsze są świetnym wyborem. Pięknie ilustrowana układanka uczy liczb w zakresie do 5, a także zachęca do logicznego myślenia.

Puzzle edukacyjne dla starszych dzieci

W wypadku starszych dzieci warto zdecydować się na puzzle, które przemycą im wiedzę z geografii. Taka układanka to propozycja, która zapewni dobrą zabawę zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Przykładem takiej zabawki są puzzle geograficzne z mapą Europy. Poszczególne elementy układanki odpowiadają określonym krajom. Dzieci w przyjemny i łatwy sposób uczą się geografii Europy, nazw poszczególnych państw i ich położenia. Puzzle edukacyjne zawierają również flagi poszczególnych krajów oraz informacje o ich stolicach i liczbie ludności. Elementy układanki są sztywniejsze i grubsze niż standardowe puzzle, dzięki czemu są trwałe i mogą posłużyć jako szablon.

Puzzle edukacyjne to przemyślany i sprawdzony prezent. Układanka dobrana do wieku dziecka zapewni mu harmonijny rozwój, poszerzy wiedzę o otaczającym świecie i zagwarantuje świetną zabawę.