Poprawna wymowa i możliwość wypowiadania trudnych znaków, których w naszym języku nie brakuje, to nie wątpliwie jedna z najważniejszych umiejętności. Co ciekawe, nasza wymowa i jej poprawność kształtowana jest już od najmłodszych lat. W początkowym etapie życia, to rodzice stają się głównymi nauczycielami, a jednocześnie obserwatorami. W tym okresie – kiedy dziecko rozpoczyna wymawianie głosek, sylabizowanie, a także tworzenie całych zdań – najprościej będzie zauważyć, czy aby nie ma problemów z wymową określonych zbitek i połączeń literowych. Jeśli wada wymowy zostanie wykryta na wczesnym etapie, istnieje ogromna szansa ku temu, że będzie można ją całkowicie wyeliminować. Do codziennych ćwiczeń malucha mogą przydać się zabawki logopedyczne. Czym jednak one są i jak je wybierać?

Czym są zabawki logopedyczne?

Zabawki logopedyczne – jak łatwo można się domyślić – są szczególnym rodzajem pomocy dydaktycznych, które pozwalają na skuteczne połączenie nauki z zabawą. W najprostszych słowach można powiedzieć, że zabawki logopedyczne to specyficzna grupa produktów, która pozwala na wpracowanie poprawnej wymowy u najmłodszych, a także wspierają one w korygowaniu już istniejących wad. Zabawki logopedyczne dają dziecku możliwość wykonywania różnorodnych ćwiczeń – najczęściej oddechowych – które pomagają np. poprawnie układać język podczas wypowiadania trudnych głosek. W grupie zabawek logopedycznych znajdziemy ich różnorodne rodzaje. Tak naprawdę mogą być to zarówno puzzle jak i układanki, ale także i zabawki, które umożliwiają wykonywanie wspomnianych wcześniej ćwiczeń oddechowych. Zwykle ten rodzaj zabawek można skojarzyć z profesjonalnym gabinetem logopedycznym. Niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by rodzice samodzielnie zdecydowali się na ich zakup i zachęcili swoją pociechę do jeszcze intensywniejszej pracy. Poprawna wymowa to umiejętność, która ma ogromny potencjał na przyszłość.

Na jakiej zasadzie wybierać zabawki logopedyczne?

Wspomniane już zostało, że zabawki logopedyczne to wyjątkowo zróżnicowana grupa produktów. Wobec tego większości rodziców – którzy realnie zainteresowani są ich zakupem – mogą zastanawiać się, na jakiej zasadzie dokonać odpowiedniego wyboru? Otóż wszystko zależy do tego, jaka wada wymowy została zdiagnozowana u dziecka, a także jakie ćwiczenia zostały zalecone celem jej korygowania. W pierwszej kolejności więc warto udać się z pociechą do gabinetu logopedycznego i zasięgnąć tam niezbędnych informacji. Warto bowiem wiedzieć, że poszczególne zabawki logopedyczne mogą:

  • wydłużać fazę oddechową;
  • wzmacniać mięśnie przepony;
  • korygować ustawienie języka w jamie ustnej;
  • pogłębiać oddech.

Ich ostateczny wybór jest więc uzależniony od tego, jaki problem z wymową ma nasza pociecha. Na tej podstawie z pewnością uda się dobrać odpowiednie zabawki logopedyczne.

Zabawki logopedyczne – kiedy można spodziewać się efektów?

Wady wymowy nie są „dolegliwością”, którą można wyleczyć za pomocą jednej tabletki. Rodzice muszą więc uzbroić się w cierpliwość i pamiętać, że korekcja problemów z wymową wymaga czasu i zaangażowania. Uzyskanie optymalnych efektów zależy od tego, jak długo i z jakim zaangażowaniem nasze dziecko będzie podchodziło do pracy z zabawkami logopedycznymi. Co więcej, rezultaty są także uzależnione od indywidualnych predyspozycji malucha. Niemniej jednak zabawki logopedyczne i regularny trening z nimi z pewnością przyczynią się do wyrobienia nawyku poprawnego oddychania i jednocześnie poprawnego wypowiadania poszczególnych głosek.